CUPA ROMÂNIEI

VIDEO Rezultate Cupa Romaniei: Rapid a batut usor Delta Tulcea, cu doua autogoluri

Rapid Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei-Timisoreana, dupa ce a invins divizionara secunda Delta Tulcea, scor 4-1 (3-1), intr-un meci in care primele doua reusite au fost autogoluri.

Pentru Rapid au marcat Miselaricu ‘4 (autogol), N. Cretu ’22 (autogol), Goga ’24 si Pancu ’90+4, in timp ce pentru Delta a inscris Florea ’40 (penalti).

In minutul 12, Ovidiu Herea a ratat un penalti.

Rapid: Albut – Wallace (Al. Coman ’46), Abrudan, Burca, Bozovici – Roman, Pavlovici, Teixeira (N. Grigore ’64), Herea (Renan ’73) – Pancu, Goga. Antrenor: Marian Rada

Delta Tulcea: Stoicescu – Filip (Pantelie ’67), Miselaricu, Marincau, V. Cretu – Postelnicu, Coconasu, A. Iacob, N. Cretu (Ursu ’52) – D. Florea, Neagu (Nanu ’75). Antrenor: Constantin Gache

Cartonase galbene: Abrudan ’18, Pavlovici ’82 / D. Florea ’60

Meciul a fost arbitrat de Dragos Teodor, ajutat de Florin Neacsu si Gabriel Barjac. Rezerva a fost Marian Constantin.

Observatori au fost Florin Verigeanu si Adrian Ramureanu.

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

Dupa ce a marcat golul din minutul 40, Florea a aratat spre tribune si camerele de luat vederi un tricou pe care era imprimat chipul lui Henry, fost fotbalist al echipei din Tulcea, decedat pe teren in luna august.

Pe tot parcursul meciului, din primul pana in ultimul minut, toti suporterii prezenti pe stadion au scandat injurii si ironii la adresa actionarului majoritar George Copos, a presedintelui executiv, Constantin Zotta, a presedintelui CA, Ion Taban, precum si la adresa jucatorilor. Printre lozincile scandate s-au numarat: “Sunteti niste mizerii”; “Suntem mereu cu voi, voi va bateti joc de noi”, “Afara, afara din Giulesti”; “Asta nu e Rapidul”; “George Copos asta esti, tradatorul din Giulesti/Tu si familia ta, ne-ati patat istoria”.

Singurii carora galeria le-a scandat numele au fost atacantul Daniel Pancu, antrenorul principal Marian Rada si fostul tehnician Marius Sumudica.

Actionarul majoritar al FC Rapid, Geoge Copos, nu a fost prezent in tribuna la acest meci.